10.02.2016

President Toomas Hendrik Ilves andis üleeile, 8. veebruaril Kadriorus üle noore teadlase preemia, mille sel aastal said erandkorras kaks teadlast: botaanik ja mükoloog Leho Tedersoo ning meedia ja kommunikatsiooni uurija Andra Siibak. Esimest korda andis president üle ka IT-teadlase eripreemia, mille sai andmetöötlussüsteemi Sharemind looja, arendaja ja rakendaja Dan Bogdanov.

Leho Tedersoo kuulub omas valdkonnas 1% enimtsiteeritud teadlaste hulka maailmas ning juhib Norra-Eesti teaduskoostöö projekti “Arktika seenestiku määramineelurikkuse informaatika vahenditega”.

Leho Tedersoo on Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi vanemteadur. Ta on kaitsnud doktoritöö taimejuurtega sümbioosis elavate seente ökoloogiast ja mitmekesisusest Eesti, Seišellide ja Austraalia metsaökosüsteemides. Tema tööde peamine tähtsus seisneb mulla mikroorganismide (eelkõige seente) elurikkuse ja funktsiooni ning neid mõjutavate looduslike protsesside tuvastamises ja modelleerimises globaalsel tasemel. Nende protsesside mõistmine aitab hinnata nii kliimamuutuste üldist mõju metsandusele ja põllumajandusele kui ka kohalikul tasandil mullaorganismide looduskaitselist väärtust. Oma uurimustöös on ta edukalt kasutusele võtnud nn. uue põlvkonna DNA järjestuse määramise tehnoloogiad, mille integreerimine infotehnoloogilise andmetöötluse, stabiilsete isotoopide füüsika ja ökoloogiliste taustandmetega statistilise analüüsiga on olnud sellel interdistsiplinaarsel alal väga edukas. Tedersoo käesolev uurimustöö keskendub globaalsete mullastikuprotsesside ja mikroobide funktsionaalsete omaduste täpsemale modelleerimisele, kaasates ka tuhandete mikroorganismide genoomidest pärinevat informatsiooni. Leho Tedersoo arvukad molekulaarse ökoloogia, metagenoomika ja kliimamuutuste alased uurimistööd on oluliselt mõjutanud selle valdkonna eesliini teadust. Ta on oma valdkonna enimtsiteeritud teadlane Eestis, tema töid on viidatud üle 5000 korra. Tedersoo organiseeritud loodusuuringute käigus on leitud Eestist esmakordselt väga kõrgelt hinnatud delikatess-seente Tuber aestivum (suvitrühvel) ja Tuber borchii (eestikeelse nimeta) viljakehi, ning katseliselt on õnnestunud tammede nakatamine nende trühvlitega.

Eesti keel